ahşap oyuncak-mağaza

Tahta oyuncak, akıl oyunları, tahta kitler, yapı tuğlaları, müzik çanları için... www.ahsapoyuncak.web.tr

29 Mayıs 2015 Cuma

Topaç Topi'nin Turu

Topaç Topi benim hazırladığım, henüz seslendirilmemiş  bir sesli kitap. T-istasyonu adını verdiğim oyunun, alternatif bir öğrenme yolunun bir parçası. 3 farklı  tarihte  hazırlanmış bu sesli kitaplarda alternatif eğitim metodlarından Waldorf pedagojisinden de esinlenildi.
Waldorf pedagojisinde 7 yıllık dönemler var.  Topaç Topi’nin Turu  ise önemli yıldönümlerinde 1 gün içerisinde yazılmış diyaloglardan oluşuyor. Hikayelerde eski nesil bilge topaç Topi ile yeni nesil topaç Beyblade’in diyaloğu var.  İlkinde yeni nesil topaç  7, daha sonra 14 ve bugünkü en sonuncu diyalogda ise 21 yaşında.
T-istasyonunu  da turlayan Topaç Topi’yi   “Oyunu, sanatı, zanaati, tahta oyuncağı” insanların kültürler, nesiller arası iletişiminde ve bunun tarihsel yolculuğunda sürdürülebilir bir alternatif öğrenme, paylaşma  aracı olarak kullandım. 
 İlk  Topaç Topi’nin turu       2 yıl önce yazıldı  3 şubatta  kızım  Selin Şenol’un doğum gününde. T-istasyonunu da gezdiren bir sesli kitaptı, dokunulacak 7 parçalık bir tahta oyuncağın eşlik ettiği.  Ve o zaman Topaç Topi ile konuşan  Beyblade ise  7 yaşında bir topaçtı.
2014 mayıs sonunda yazılan Topaç Topi’nin Turu- 2 de ise tarihsel bir tur var  T ile başlayan kelimelerle, Toplu Taşıma ile T li tarihi olan bir tur atılır. Beyblade Topiş’ e dönüşmüştür ve 14 yaşındadır.
Sonuncu Topaç Topi’nin Turu ise bugün, yine  önemli günlerden birinde yazılmıştır. . Ve Topiş 21 yaşına gelmiştir. 
Çok yakında paylaşacağım....      

Şule Şenol             29 Mayıs 2015

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder